У Львівській ОТГ виграють ті управлінці, які думають не про власні інтереси, а про людей

Як народний депутат України неодноразово є присутнім на обговореннях щодо створення ОТГ. Дискусій чимало. Часто недоцільні. Тому роблю висновок – навіть не всі сільські чиновники до кінця розуміють, що таке ОТГ і про що мова. Однак до жовтня цього року все ж мусимо дійти консенсусу, аби не зірвати чергові вибори до міських рад. Очевидно, адміністративна реформа назріла і вона має відбутись.

Чому про Львівську ОТГ активно почали говорити саме зараз

У січні цього року Верховна Рада України в першому читанні прийняла законопроект, де зазначено, що добровільне об‘єднання громад завершилося.

Цей законопроект дає Кабміну право приймати рішення про визначення адміністративних центрів територіальних громад і їхніх територій. А також подавати до Верховної Ради проекти законодавчих актів про створення і ліквідації районів. Це дозволить завершити процес формування територіальних громад і створити райони, які відповідають європейським вимогам і стандартам формування територіальних одиниць. Відтак допоможе продовжувати децентралізацію, поки не прийняті зміни до Конституції Про адміністративно-територіальний устрій України.

Це означає, що відтепер обласні державні адміністрації складають так званий перспективний план об’єднаних громад і подають на розгляд до Кабміну. І вже уряд на основі цього плану формуватиме ОТГ. Якщо є спірні питання, їх допрацьовують на місцях. Іншими словами, реформа децентралізації вже вийшла з етапу добровільних об’єднань. Тепер слово – за Мінрегіонбудом.

Основні переваги ОТГ насамперед для простої людини

Львівська ОТГ в пропонованому перспективному плані має всі шанси бути виправданою. Адже Львів із навколишніми селами, а це об’єктивно 15-кілометрова зона, і так є нероздільною, таким собі єдиним організмом. Більшість мешканців навколишніх сіл працює, навчається і отримує основні адміністративні послуги у Львові, а в селі переважно ночують. Відповідно і податки від своїх надходжень сплачують місту. Тож, погодьтеся, цілком логічно і справедливо зробити цих людей городянами. Забезпечити транспортне сполучення із аналогічними як у місті пільгами, провести до їхніх домівок комунальні блага, створити належну інфраструктуру, зрештою, зробити їх учасниками управління ОТГ.

Мешканці довколишніх сіл мають певний острах, мовляв, Львів зазіхатиме на їхні землі. Проте насправді у селах немає такого, щоби Львів міг забрати – більшість земель вже забудована чи розпайована, віддана в оренду. Я би додав, що навпаки, у теперішній ситуації за чинного законодавстві мешканці сіл більш незахищені. Бо сьогодні за межами їхніх сіл держава може збудувати будь-що. І громада фактично немає права голосу. А із утворенням ОТГ питання: що і де будувати навіть за межами поселень, але в межах ОТГ вирішуватиме саме громада.

У разі утворення Львівської ОТГ населені пункти з їхніми назвами не зникнуть. Натомість спільно формуватимуть орган місцевого самоврядування, тобто сільський голова стане членом органу місцевого самоврядування створеної ОТГ.

Тому розумні управлінці та менеджери, які насамперед дбають про розвиток своєї громади, це вже зрозуміли і прийняли рішення об’єднатися. Бо об’єднання із великим містом — це насамперед великі надходження до бюджету.

У сусідній Польщі

Перед тим, як стати народним депутатом, був мером міста Яворова. І часто співпрацював із польськими містами-партнерами. Так ось у Польщі вже давно об’єдналися у так звані територіальні громади – гміни і виграли від цього насамперед люди. Вони отримали власний бюджет, майно, здобули право приймати рішення, самі дбають про надходження податків і встановлюють їхній розмір, визначають, куди вкладати кошти і кому будуватися на їхній території. В основі роботи гмін насамперед факт місцевого самоврядування, а територія — вторинна.

До речі, під час об’єднання територій в Польщі не було ніякої добровільності, як це є в Україні. Все вирішувалось на рівні держави.

Найбільша частина ВВП формується в агломераціях

Треба розуміти, що саме в агломераціях (чим власне і буде Львівська ОТГ) формується найбільша частина світового ВВП. Тому світові експерти наголошують, що настає час, коли у світі конкуруватимуть не держави, а великі міста. Наразі сприятливий час для мешканців Львівщини долучитися до цього і стати великим і сильним містом.

І закон України «Про добровільне об’єднання громад» активізував співпрацю невеликих міст, сіл з великими містами, навколо яких вони розташовані.Джерело статті: “https://zaxid.net/lvivska_otg_vigrayut_ti_upravlintsi_yaki_dumayut_ne_pro_vlasni_interesi_a_pro_lyudey_n1497199”