Іміджборд


Іміджборд (англ. image board, “дошка для зображень”, також чан від англ. channel) — тип форуму з відсутністю реєстрації та організацією спілкування розділо-тредовим способом. У неформальне визначення також входить поняття про те, що це сайт, де користувачі провадять жваві бесіди за допомогою повідомлень з прикріпленими графічними файлами.

Іміджборд складається з тематичих розділів або дошок (також іноді самі іміджборди називають дошками). Дискусія на кожній дошці розділена на окремі треди, які складаються з постів — послідовних відповідей на перше (початкове) повідомлення. Найчастіше будь-який відвідувач іміджборду має змогу створювати власні треди або відповідати в тих, які вже є, безосібно чи підписуючись.

Як уже було згадано, на іміджборді спілкування організовано у розділо-тредовий спосіб. Це означає, що для зручності спілкування на різні теми, дошку поділено за розділами. Деякі іміджборди складаються з одного розділу, тому ввесь потік повідомлень спрямований у одну чергу. Кожний розділ у свою чергу надає можливість будь-кому створити новий тред. Зазвичай вікно-меню цієї функції розташоване вгорі розділу, але естетизм панств не знає меж, і іноді його ще треба пошукати за кнопками чи наведенням курсора на певну ділянку екрана. Вам наведений приклад такого вікна з Білчану, взятий, як такий, що віддеркалює якнайбільше аспектів:

 1. Нік, або ім’я — те, як ви хочете назватись. тут також можна створити собі тріпкод.

 2. E-mail — ваша електронна адреса, потрібна, якщо ви не рак, і дійсно запитуєте щось важливе, що б вам могли відіслати на пошту.

 3. Тема — тема треду чи поста. На деяких іміджбордах саме слово “тред” змінене на “тема”.

 4. Текст — текст вашого повідомлення.

 5. Вибрати файл — зазвичай вибір обмежується кількома форматами графічних файлів, хоча існують радісні виключення. На текстових дошках нема і цього.

 6. Капча — перевірка чи ви не бот. Зазвичай латинічна, але існують радісні виключення. А які радісні виключення дошки, де немає капчі!

 7. Іноді присутнє, аби користувач мав змогу видаляти свої пости. Класно так: потролити кількадесят чоловік, а потім повидаляти свої повідомлення ньюфаґам на радість.

 8. Створити, Надіслати — натисніть, щоб створити новий тред.

 9. Тут ви нічого не поробите, просто приписи: почасти про дозволені формати файлів і їх максимальний розмір, іноді про заборону постити ЦП, буряк, чи ще щось, попередження існування правил, посилання. Та краще все ж прочитайте.

Вже створені треди, кожен з яких віддзеркалює окрему лінію спілкування на будь-яку тему з тематики розділу, розміщуються нижче у порядку спадання новості останнього повідомлення. До кожного треду будь-який користувач може додати новий допис. Форматування тексту виявлене переважно елементарними функціями, як-то “закреслений”, “жирний”, “спойлер”...

Іншим важливим аспектом у такій структурі спілкування на іміджбордах є обмежена кількість тредів. І справді, за виключенням деяких дошок, на іміджбордах функціонує чітко-встановлена кількість сторінок з фіксованою кількістю тредів кожна, зі створенням нового — останній видаляється. Це створює сенс для таких явищ як “вайп”, “бамп” та “сейдж”.

Основною суттю спілкування на іміджбордах, і те, що у свій час зробило їх популярними — безосібність (анонімність). Тут не лише не потрібна реєстрація, — не обов’язково навіть підписувати повідомлення. Створені лише для зручності висловлення користувачів, умови безосібності заклали основу для цілого якісно-нового сеґменту культури. Наслідками безосібності є широкий спектр особливостей характерних іміджбордам опісля певного часу розвитку.

 1. По-перше, вони мають наслідком абсолютну свободу висловлювань, банять безосібних лише за речі заборонені законом УРЖ-країни: дитяче порно, пропаганду насильства, нацизму, однак на більшості іміджбордів є розділ /b/, взагалі-то створений для будь-яких тем, але на практиці особливий тим, що всі заборони зводяться лише до першого, все інше — можна! Це формує у свідомості користувачів особливий тип мислення, коли можна не відповідати ані за власні слова, ані за власну творчість, ані за поведінку. Негативним наслідком цього аспекту є утворення передумов для тотального флуду, безцільових (спам) та позатемних (офтоп) дописів. Також це відкриває можливість для формування спільноти “раку, що вбиває /b/”.

 2. По-друге, безосібність, спричиняючи зникнення остраху за особистий осуд з боку громади, дозволяє підіймати часто заборонені чи недопустимі у реальному суспільстві, і навіть на форумах теми, як то планування вбивства чи гомосексуалізм, наприклад. Це й же наслідок має і позитивний ефект: теми для спілкування довільні, страху нема, сумління подалі, дозволяють іміджбордам ставати місцем вільного культурного сприйняття, усвідомлення і комбінування, перетворюючи їх на відкриті для будь-чиїх думок та будь-яких можливостей площі, чимось, що в особливому розумінні культури світових УРЖ-міст, можна порівняти з містами мережі, звісно лише психологічно.

 3. По-третє, вбезосібнення спілкування призвело до створення ілюзії Безосібного (Анонімуса). Суть Безосібного полягає у тому, що ти не лише не знаєш хто і звідки тобі відповідає: не розділяється сама думка різних людей — потік інформації примушує дописувачів до внесення першого, що спало на думку, або принаймні не надто довго обдуманого, зазвичай це не дуже гарні речі. Якщо забути про те, що постити може будь-хто з будь-звідки, то поділивши повідомлення на “свої” та “несвої” може створитися враження, що спілкуєшся з однією людиною, у стороннього ж відвідувача складається враження миттєвого блоґу єдиної особи — Безосібного. І все було б добре, аби люди завжди не йшли далі у своєму захлині — вражені і зачаровані красою та естетизмом особливостей безосібної культури, люди, у яких нема культурних особливостей культури реальної, починають творити, хоча за результатами діяльності це скоріше нагадує імітацію творчості. Сам безосібний називає їх раком. По-суті, рак — це люди, для яких сам процес спілкування одного моменту стає важливіше за його зміст. Першими кроками до раку, мабуть були ті, хто щойно після виникнення такого виду спілкування, почав творити на це пародії, і різні макросики, писати пасту, скоріше за все його ім’я приховане для нас навіки. Але тисячний, ну може і мільйонний, Безосібний продовжує у кращих традиціях розвиток теми, яка вже давно всіх дістала, і себе вичерпала, здавалося б, але напрям культури продовжує жити, розвиваючись. Що ж, цікаво як буде далі.

 4. По-четверте, у самій вже сформованій безосібній культурі, аспект ідентифікації постів часто викликає купу драми та лулзів, спричинивши появу таких термінів як “неймфаґ” (названець), “сеймфаґ” (тожсамець) та “тріпфаґ”. Останні виникають через присутність можливості в полі імені вводити також індивідуальний тріпкод — псевдореєструючий набір цифр та літер для ідентифікації повідомлень від однієї людини. Просто підписуватись можна довільним чином і довільну кількість разів.

  Як вже згадано, справді альтернативою до анонімного спілкування на іміджборді може бути лише тріпкод Щоб скористатися тріпкодом, напишіть після у полі для псевдоніму свій нікнейм, символ # і свій пароль (без пробілів). Наприклад:

  Нікнейм#tripcode Нікнейм!3GqYIJ3Obs

  Після цього не забувайте ставити у поле для імені після імені символ # з ТИМ САМИМ ПАРОЛЕМ, який нікому не розголошуйте, не забувайте.

 5. У зв’язку з присутністю нумерації постів, поширені поняття “взяття” (ґет) — навмисний пост, що має взяттєве число, і даблз — на дуже швидких дошках, вимогами є пост з двома однаковими останніми цифрами.

 6. Останньою, і мабуть фінальною, в наслідковому плані, властивістю є давність спілкування різних безосібних на іміджборді. На відміну від форуму, де одного користувача не сплутаєш з іншим, на іміджборді, не реально відрізнити одного невдалого використавця мемів від іншого, тому часто до драм призводить печаль користувачів з досвідом спілкування у громаді — олдфаґів, над невірними тлумаченнями, занадто високим захопленням, чи просто самим намаганням негайно додати щось своє новоприбулими користувачами — ньюфаґами.

На відміну від частих міфів, меми є повсюдними, з самої суті людства, і не є особливістю іміджбордів.

Модерація

На різних іміджбордах різні вияви модерації. До самої ж модерації (унормовування спілкування) можна віднести і обмеження дописування за IP, а значить перший приклад політики модерування у глобальному плані подає нам щонайменше Футаба, де заборонене дописування з інших країн. Форчан відомий своїми курйозами модерації: так, попри те, що шота-треди миттєво видаляються за запитом безосібного, з дій модератора ВТ Снека, в один з понурих часів, коли ДП-треди висіли певний час, народився навіть мем “Fukken saved”, з допомогою якого безосібний натякнув на те, що модератор зберігає контекстний контенет. Москвинський Двач був одним з особливих іміджбордів, оскільки одним з його цілей було застосування щонайменше модерації, адміністація та модератори ніколи не підписувалися і було навіть не втямки, хто тобі відповідає. Цікавим випадком є самопроголошений наступник Двачу — Дватиреч. Місцевий адмін — чи то Віталік чи то Педалік — настільки неадекватний, що починаючи з автозамін звичайних для бітарда слів, пройшовши через віп-аккаунти, досяг він найвищого рівня модерастії, підписуючись взагалі, а потім як “Зой”. Цікаво, які ще інфантильні комплекси лежать в основі його психіки. Вітчизняний досвід модерування іміджбордного спілкування виявляється у гарній вчасній реакції на збочення, але нажаль поки що кожний живий іміджборд перетворюється на поле особистої зацікавленості адміністрації у формування безосібної культури, що майже повністю знищує у, навіть прихильних до безосібного спілкування людей, бажання спілкуватися на цих іміджбордах. Опріч цього, поганою репутацією володіє Карачан, де модератором є людина шкільного віку, і як наслідок легко бути обдарованим баном за довільну дрібницю.

Але тим не менш, ще більша ніж на звичайних, не безосібних ресурсах, діє принцип “зацікавлений у певному напрямі неформального розвитку адмін = поганий адмін”. Це пов’язано здебільшого з тим, що т. з. “синдром неформальної влади” за присутності ще й формальної влади набуває нових форм сміливості самого процесу та його масштабу як наслідок.

Як було згадано на початку, іміджборди поділяються на розділи за темами.

Найпоширенішим розділом, безперечно, є /b/ — "Random", "Бред", "Борда", "Балачка". Він призначений для спілкування за будь-якою темою, офтопу, флуду і т. д. Також певна частина правил щодо соціальної етики не діють тут. /b/ є частим джерелом утворення мемів, через зазвичай найбільшу кількість постів та свою різноплановість так би мовити.

На іміджбордах також поширені розділи, присвячені місцевому колориту нації, як то “Хуйпизда” у московитів чи “Фофудья” у українців. На таких дошках невеликий об’єм спілкування, але вони роблять його значно цікавіший.