Анонс війни за Нацмузей у Пирогові


З сумом доводиться констатувати, що почався новий етап війни за Національний музей народної архітектури і побуту України. Вірніше, конфлікт переходить у публічну фазу, чого до останнього намагався уникнути як колектив, дирекція, так і члени Незалежної профспілки. Можна говорити про гарно продуману рейдерсько-судову атаку, мета якої – зміна керівництва і захоплення найбільшого скансену Європи для використання у якихось приватно-корпоративних цілях.

Десь три роки тому у Нацмузеї Пирогів спалахнув внутрішній конфлікт – частина колективу повстала проти дивного стилю керівництва тодішнього директора-пенсіонера П.Федаки, який фактично самоусунувся від підтримання нормальної роботи музею, не проводив ремонтно-реставраційних робіт, привів на керівні посади випадкових людей. Як результат – гігантські борги, кримінальні справи, фінансові порушення, офіційно зафіксовані КРУ та Рахунковою палатою. Не було якихось епохальних відкриттів і здобутків у науковій роботі. Хіба друкували на ксероксі якісь страшенно цікаві сучасній молоді, етнографічні розвідки на рівні 70-х років, схвалених тодішнім ідеологічним відділом ЦК КПУ. Науку курували агресивні пенсіонерки у віці від 70 років! Це у музеї такого рівня!

Почалася боротьба, до якої долучилася і команда журналу «Музеї України». Було багато гострих моментів, спроби арештів активістів, пікети, мітинги, бандитські наїзди…

Врешті, влада звернула увагу на проблему. Тодішній радник Міністра культури Дмитро Заруба опікувався процесом передачі скансена з балансу аморфної НАН України у державне підпорядкування Міністерства культури. На початку 2012 року, перехід було завершено.

На той час тодішній директор мав такий великий шлейф порушень, що Мінкульт, після схвалення колективу, спираючись на документальну базу, просто звільнив того діяча, дозволивши насолоджуватися великою пенсією в Ужгороді.

Новим Генеральним директором Національного музею народної архітектури і побуту України став 37 літній історик, економіст, Радник Міністра, а до того Заступник Голови Держкомітету з туризму Дмитро Заруба.

Не можна сказати, що колектив, як і журналісти, із захопленням сприйняли це призначення. Я особисто був автором дещо скептичного матеріалу про перспективи нового директора. Хоча знав Дмитра кілька років. Однак, він не образився – ми зустрілися, і зрозуміли, що директор дуже серйозно налаштований зробити найбільший скансен КРАЩИМ скансеном Європи! Мені, особисто, сподобалося таке суперзавдання! Вирішили підтримати!

Музей у Пирогові – один з найпроблемніших! 130 гектарів столичної землі, як виявилося, нормально не оформлених! На заповідній території живуть люди – частину села включили, пообіцявши переселити, та так те і залишили – гроші!

Порівняйте клопоти з утримання гарно відремонтованої споруди, скажімо Музею Шевченка у центрі міста, і підтриманням дерев’яних вітряків, хатинок, покритих соломою та очеретом! Це щоденний головний біль! Попередники навіть не спромоглися звести адмінбудинок – керівництво та науковці тісняться у барачного типу приміщеннях…

Треба заробляти гроші – віддати борги, робити ремонт, преміювати колектив. Значить потрібно постійно проводити масові заходи, свята, фестивалі, наукові конференції, працювати з пресою, зробити і розбудувати власний сайт, залучати меценатів з регіонів…

inart_355785_1.jpgЧасто буваючи у Пирогові, допомагаючи музейникам, бачу, що за рік команда Дмитра Заруби зробила більше, ніж колишні директори за п’ять!

Борги віддали. Працівники почали отримувати премії. Мало не щотижня свято, фестиваль. У колективі зникли протестні настрої, припинилися скандали. Люди розуміють, що роблять, об’єднавшись довкола однієї мети – зробити скансен кращим!

Яскравий факт – конкурентами Пирогову є комерційні «Мамаєва слобода» і парк «Київська Русь». Раніше вони просто не звертали на Нацмузей уваги – рекламні бюджети дозволяли залучати стабільні туристичні потоки. За рік ситуація змінилася кардинально – вже у Пирогові не звертають уваги на комерційні структури, не вважаючи їх конкурентами! Державний музей переміг приватні у боротьбі за відвідувача! Факт сенсаційний!

Якщо рік тому Зарубі всі співчували – пішов на музей дров, то нині заздрять – очолює музей планетарного рівня, який скоро стане кращим скансеном Європи!

Може через те і почалися інтриги?

Раптово активізувався жвавий пенсіонер Федака, тихенько провів через ужгородські суди рішення про своє поновлення на посаді директора! «Видатні менеджери-юристи» екс-міністра Кулиняка, «не помітили» і апеляційного суду! Хоча порушень там було чимало… Тепер людині, яка завдала музею колосальної шкоди, зробила борги, внесла розкол, допустила купу порушень, за рахунок музею треба виплатити 100 тисяч «моральної компенсації» і поновити на посаді, якої вже не існує!

Сценарій прозорий – пенсіонер усуває нинішнє керівництво. Його обкладають прагматичними заступниками, а згодом призначають КОГОСЬ КОМУСЬ потрібного. Та чи потрібно це музею і українському народу? Для чого усувати успішного управлінця-музейника Дмитра Зарубу, який реальними діями ВЖЕ ДОВІВ результативність своєї роботи? Ми не говоримо про абстракції – є цифри!

Нас всіх дуже здивувала публікація звільненого екс-директора Лаври і Музею історії Києва, нині керівника напіваморфної Всеукраїнської асоціації музеїв, поки що ще шанованого нами С.Кролевця! Озброївшись емоціями майже 80-літньої пенсіонерки, яка чомусь вважає себе чи не єдиним творцем Нацмузею у Пирогові, пан Сергій «нищівно розмазує» весь керівний склад і колектив скансену, абсолютно не розуміючи ситуації! Це дійсно досить некоректно! Адже, ми можемо підготувати матеріали про ті музеї, які Ви очолювали, спираючись на спогади скажімо аж двох пенсіонерок! Тут уже можна говорити про корпоративну етику. Або особисті плани очолити скансен! Просимо у майбутньому утримуватися від подібних акцій!

http://pyrohiv.com.ua/ua/events/read/243/zvit-po-dijalnosti-natsionalnogo-muzeju-narodnoji-arhitekturi-ta-pobutu-ukrajini-za-2012-rik

Спеціально для Вас музей опублікував звіт.

У ці дні колектив Нацмузею у Пирогові вирує. Вже пишуть якісь листи новому Міністру культури, який не дуже коректно згадав скансен і його керівника у грудні. Готує протестні акції Незалежна профспілка «Захист справедливості», зараз отримаємо кілька статей – обривають телефони. Музейники-партійці обговорюють можливість чергового пікетування Мінкульту, якщо чиновники не допоможуть відбити рейдерську атаку…

Саме тому, ця стаття є анонсом чергової війни за Пирогів, яку всі щиро хочуть уникнути. Сподіваємося на виваженість нового Міністра культури, якому вже у перші дні дістався конфлікт, до якого він не причетний. Поки що…

А що буде довкола НІЕЗ «Переяслав» і «Софії Київської»…

Віктор Тригуб, редактор журналу «Музеї України», музейний конфліктолог