Cтуденти вийшли на вулиці


Студенти всього світу пікетують, проводять акції протесту, виголошують свою незгоду з комерціалізацією освіти. Вони взяли на озброєння своє право на безплатну освіту. У їхніх руках не пістолі і не мечі, а міжнародний символ — рука, що тримає олівець із вічним вогнем — символ справедливості та знання.

«Ні постанові №796!» — це було чи не одне з найважливіших гасел, які проголошували студенти всієї України 12 жовтня. Акції протесту проти постанови, яку прийняв Кабінет Міністрів 27 серпня 2010 року, проанонсували 15 міст України. Не став винятком і Львів.

Близько 4-5 тисяч людей зібралися біля головного корпусу Львівського національного університету імені Івана Франка о 13.00 годині. Там виступили представники та представниці руху «Студент за студента», громадської організації «Фундація регіональних ініціатив», студентської ради, та інші бажаючі. Роздавали газети незалежної студентської профспілки «Пряма дія», яка провела акцію протесту в Києві.

Гаслами студентів були: «Я – студент, дію в цей момент!», «Освіта не товар, універ – не базар!», «Свобода! Рівність! Студентська солідарність!», «Освіта – це право, а не привілей», «Бунтуй! Кохай! Права не віддавай!». Також кричали «Ганьба», звертаючись до влади, яка ухвалила цю постанову. Не дивним й було те, що натовп почав кричати «Слава Україні! Героям слава!» та «Слава нації! Смерть ворогам!». Львівський патріотизм ладен поєднати просто все, коли, можливо, це і не є доцільним. Так само як і вигуки «Геть Табачника!». І тут не йдеться про правильність чи неправильність цієї позиції(хоча й «антитабачна» кампанія вже притихла), а саме про те, що вигукує спочатку хтось один, а інші чи то за рефлексом, чи то хто знає за чим, підхоплюють ці лозунги. Але попри все це демонстрація була об’єднаною та завзятою.

Опісля мітингу під пам’ятником Івану Франку студенти рушили колоною через центральні вулиці міста та площу Ринок до Львівської обласної ради. Мітингуючі несли банери та плакати із закликами скасувати постанову № 796. Серед плакатів був й такий «Я люблю енки», де буква «н» зображалася в сердечку.

Під обласною радою мав пройти перформенс, який символізує становище студента після того, як його кишені будуть порожніми від платних послуг в університетах. Але проведенню цієї сценки завадило те, що студенти вирішили не стояти за огорожею, а підійти «в притул» до будівлі. І тут з натовпу полетіли папірці, яйця, туалетний папір та навіть піротехніка. Ось як прокоментувала цю подію студентка та співорганізаторка акції Єлизавета Чумак: «Частина студентів вибігла з-за огорожі біля ЛОР. Почали кидати папірці, ручки. Провокатори також кинули димову шашку у вікно облради, але вона туди не влучила, відлетіла вбік. Сподіваюся, що від неї ніхто не постраждав. Ми не планували радикальних дій і неодноразово зверталися до протестуючих із проханням припинити це. Але, не звертаючи уваги, через декілька хвилин хтось запалив вогнище просто серед натовпу. Кілька людей зорієнтувалися в ситуації та погасили його. Це могло бути небезпечно».

Студентам вдалося передати заяву заступникові голови ЛОДА Мирону Янкову на ім’я Президента України Віктора Януковича із проханням скасувати постанову «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності». Голова правління ЛМО Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Фундація регіональних ініціатив» Ірина Білик наголосила, що акція протесту вдалася. «Нас почули студенти – і це найголовніше. Ми передали заяву Мирону Янківу, а він передасть її Януковичу».

Мітингуючі-радикали, кидаючи все, що було у них під руками, потрапляли не тільки у стіни Львівської обласної ради, а й в правоохоронців, журналістів та “перші ряди” студентів. Міліціянти змушені були зайти до приміщення від “обстрілу”, а от всім інших дітися було нікуди. Окрім забрудення стін, пошкодили одне з вікон в дверях.

Не очікуючи таких дій, організатори оголосили завершення акції, але розходження усіх мітингуючих розтягнулося на півгодини. Десяток студентів залишився прибирати за своїми ж товаришами все те, що вони накидали, виказуючи цим те, що такі дії були недоцільними.

Організатори, а саме ЛМО ВМГО «Фундація регіональних ініціатив», ГО “Ключ”, студентська профспілка “Пряма дія” та низка незалежних студентів наголосили на тому, що якщо їхні голоси влада не почує, вони вийдуть на вулиці знову.

Ця акція показала, що студентів можна дуже легко відірвати від парт, якщо це їх стосується. На вулиці можна вивести тисячі людей, якщо їм справді “допекло”. А цим 4-5 тисячам студентів львівських вишів, які сьогодні заявили про себе, справді пече. Тепер їм залишається чекати одного — а що скаже у відповідь влада?