Легені люблять рух: поради для хворих на COVID-19, які боряться з проблемою вдома

Фото depositphotos.com

При неускладненому запаленні легень лікар призначає пацієнтові лікування вдома. А яким, власне, має бути правильне нестаціонарне лікування пневмонії?

Об этом сообщает FIB

— Поширена думка, що при COVID-19, інших вірусних респіраторних інфекціях хворому слід більше ходити, щоб не було застою в легенях і, відповідно, не прогресувала пневмонія. Чи справді це так?

— Якщо стан неважкий (легені не зазнали сильного ураження, хворий самостійно дихає, не має підвищеної температури, йому не паморочиться в голові), то “вилежувати” COVID-19 і спричинену ним пневмонію не потрібно, — відповідає лікарка-пульмонологиня, кандидатка медичних наук Надія Рудницька. — Легені люблять рух, адже він сприяє циркуляції кисню та інших корисних речовин у крові, допомагає тримати організм у тонусі. Для хворих з легкою формою недуги лежання вдень узагалі не є необхідним. Але й чимале фізичне навантаження, зокрема інтенсивна ходьба, — неприпустиме. Рухатися слід помірно.

Для хворих з легкою формою недуги лежання вдень узагалі не є необхідним.

— Є таке поняття, як застійна пневмонія, яка виникає у так званих лежачих пацієнтів унаслідок тривалого дотримання ліжкового режиму, — каже сімейна лікарка Олена Решетник. — У хворих, які мало рухаються, слиз у верхніх дихальних шляхах може накопичуватися надмірно, і мікроорганізми, які перебувають на поверхні слизової оболонки носоглотки, горла або рота, потрапляють глибоко в дихальні шляхи, уражаючи легені.

— Як хворому з пневмонією краще спати: на спині, на боці чи на животі?

Н. Рудницька:

— Це не принципово. Головне — не лежати в однаковій позиції постійно, а час від часу змінювати її, обираючи ту, в якій максимально комфортно дихати.

— А як щодо лікування пневмонії досі популярними “бабусиними” засобами: гірчичниками і банками?

О. Решетник:

— Гірчичники при температурі тіла понад 37°C протипоказані. Якщо ж пневмонія перебігає у легкій формі, гарячки немає, можна їх поставити. Але тільки не на груди, а між чи під лопатками. Лікувальний ефект гірчичників зумовлений рефлекторними реакціями на дію гірчичної олії, які виникають при подразненні нервових закінчень шкіри. В організмі запускається складний ланцюг реакцій, які сприяють послабленню застудних, запальних процесів у легенях.

Щодо банок, то використання їх неприйнятне при пневмонії. Вони можуть спричинити у хворого доволі серйозні ускладнення (навіть крововиливи в легеневу тканину).

— А чи буде корисним для хворого надування повітряних кульок? Подейкують, що цей простий спосіб дихальної гімнастики запобігає розвитку пневмонії.

Н. Рудницька:

— У гострій стадії пневмонії цього робити категорично не можна. Навантаження, що виникає у процесі надування, може бути надмірним для ушкоджених легень. А от на початковій стадії або ж коли пацієнт уже одужує, тоді так — ця дихальна гімнастика доволі корисна.

— Чи потрібно хворому на COVID-19 чи інше респіраторне вірусне захворювання, якщо він лікується удома, носити захисну маску?

Н. Рудницька:

читайте також: МОЗ розробило план боротьби з COVID-19. Що передбачають чотири рівні небезпеки і на якому Україна зараз?

— Так, якщо ви живете не самі. Але не респіратор, а саме маску. Її слід змінювати що три години, адже на тканині накопичуються волога, віруси та бактерії. Для осіб, які доглядають хворого, маска теж обов’язкова.

Дякуємо, що прочитали цей текст у газеті Експрес. У нас — тільки оригінальні тексти.

Читайте також про те, як в Україні знизилась кількість випадків деяких інфекційних захворювань


Джерело статті: “https://expres.online/health/legeni-lyublyat-rukh-poradi-dlya-khvorikh-na-covid-19-yaki-boryatsya-z-problemoyu-vdoma”