Українська Вікіпедія оголосила страйк

Українська Вікіпедія оголосила страйк

Спільнота української Вікіпедії висловлює свій рішучий протест проти прийнятого Верховною Радою і підписаного президентом Закону 721-VII "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян", який, в разі його впровадження, може серйозно пошкодити свободі та відкритості інтернету, зокрема Вікіпедії. Про це УНН повідомили у прес-службі ГО "Вікімедіа Україна".

Спільнота оголошує про встановлення банера на знак протесту та оголошує про щоденний 30-хвилинний страйк з 16.00 до 16.30 за київським часом україномовного розділу Вікіпедії, починаючи з вівторка 21 січня 2014 року, під час якого сторінки якого не будуть доступні для читачів з усього світу, щодня.

Спільнота вважає вкрай небезпечними положення цього закону, що дозволяє блокувати веб-ресурси, які "займаються поширенням екстремістської інформації" та про покарання за наклеп, під що можна підвести будь-який матеріал, що має антиурядове спрямування та його джерелом не є офіційні сайти органів влади України.

Вікіпедія дотримується норм нейтральності, неупередженості та безсторонності, вона є поза політикою, не підтримує жодну партію чи ідеологію, а лише ідеї вільного накопичення, поширення та використання знань. Спільнота української Вікіпедії не виключає часткового блокування статей україномовного розділу вільної енциклопедії Вікіпедії. Велику загрозу становить зменшення джерельної бази для статей, зокрема, публікацій на веб-ресурсах, що вважається інформаційними та є авторитетними джерелами для Вікіпедії, адже в такому разі неможливо забезпечити висвітлення кількох точок зору, що є обов’язковим для суперечливих понять, а також фактів, пов’язаних з біографіями людей, надто тих, що нині живуть. Також можливим є переслідування редакторів та адміністраторів Вікіпедії за розміщення контенту, що може суперечити положенням закону, з одного боку, та повністю відповідає політикам, правилам та настановам Вікіпедії.

Нагадаймо, що спільноти різних мовних розділів Вікіпедії у випадках, коли існувала загроза для функціонування онлайн-енциклопедії Вікіпедії або для її користувачів, вдавалася до різного роду акцій протесту, спрямованих проти цих загроз. Так, 4 жовтня 2011 року італійська Вікіпедія оголосила страйк проти спроби італійського парламенту ухвалити законопроект "DDL intercettazioni", який містив норму щодо зобов’язання інтернет-сайтів видаляти інформацію, яка на думку тієї чи тієї особи не відповідає дійсності. 18 січня 2012 року до подібної акції вдалися редактори англомовного розділу Вікіпедії проти прийняття Палатою представників США "Stop Online Piracy Act" (SOPA; Закон "Про боротьбу з інтернет-піратством") i та Сенатом США "PROTECT IP Act" (PIPA; Закон "Про запобігання реальним інтернет-загрозам для творчості та крадіжки інтелектуальної власності"), якими пропонувалося закривати сайти зі змістом, який порушує авторські права правовласників або поширює інформацію без їхньої згоди, та притягати до кримінальної відповідальності власників таких сайтів. 10 липня 2012 року страйк оголосила російська Вікіпедія проти законопроекту №89417-6, яким пропонувалося внести зміни до федерального закону "Про інформацію" та створити список заборонених сайтів та ІР-адрес з подальшою їхньою фільтрацією. Однак закон таки ухвалили наступного дня.

1 жовтня 2012 року спільнота української Вікіпедії оголошувала про вивішування банера проти "Закону про наклеп", законопроекту яким передбачалось повернення кримінальної відповідальності за наклеп, але його згодом було відкликано.