Вікіпедія пропонує українським студентам писати "електронні бакалаврські"

Університети в Польщі та України вивчають нові вимоги. Замість того щоб переписувати тексти із Вікіпедії і створювати паперові пилозбирачі що ляжуть на полиці архівів, студенти можуть розміщувати в ній власні наукові дослідження

Університети в Польщі та України вивчають нові вимоги. Замість того, щоб переписувати тексти із Вікіпедії і створювати паперові "пилозбирачі", що ляжуть на полиці архівів, студенти можуть розміщувати в ній власні наукові розвідки, наприклад, бакалаврські роботи, пише на своїх сторінках відомий американський ресурс Global Post.

Так, Харківський політехнічний інститут (ХПІ) минулої осені запустив тестову програму, в результаті якої за допомогою Вікіпедії науковці по всьому світу прочитали 23 наукові статті українських студентів. "Написання наукових статей до Вікіпедії значно підвищує мотивацію студентів, оскільки їхні статті можуть читати по всьому світу, а не лише їхні викладачі та наукові керівники", — висловлює свою думку координатор Вікіпедії у Харкові Сергій Петров.

Ця та схожі ініціативи вже обговорюється у вишах Сум та Києва. Водночас у Польщі, зокрема у Медичному університеті міста Познань, вивчають навіть ще більш амбітний проект – запровадити вимогу написання статті у Вікіпедію, які б повністю замінили бакалаврську роботу. Вимога можуть додати вже в цьому році.

"Ми хочемо відійти від практики написання бакалаврських робіт, — сказав декан Збігнєв Красінський (Zbigniew Krasinski) місцевій Gazeta Poznan. — Такі роботи дають мало користі, оскільки це радше переписування текстів, і просто забирають місця в архівах".

Утім, деякі науковці попереджають, що статті у Вікіпедії можуть не підходити для всіх дисциплин. "Роботи з медицини можуть вкладатися у структуру енциклопедії, однак для наукових розробок із соціальних наук такий формат буде не досить зручним", — зауважує Пйотр Олекси (Piotr Oleksy), докторант із східних досліджень в Університеті Адама Міцкевича в Познані.

Слід зауважити, що ідея спонукати студентів робити свій внесок у розвиток електронного депозитарію бере свій початок далеко за межами країн посткомуністичного регіону. Запущена два роки тому Освітня програма Вікіпедії (Wikipedia Education Program) заохочує професорів по всьому світу робити написання статей до Вікіпедії частиною навчального процесу.

Так, за перший рік програма вже допомогла створити близько 6 тисяч сторінок опублікованого контенту. Цей показник майже подвоївся наступного року. Такий результат був досягнутий як завдяки притоку нових волонтерів, так і завдяки 3500 новим тренованим редакторам.

На сьогодні читацька аудиторія польської версії Вікіпедії становить близько 40 млн. Читацька аудиторія данської версії — 23 млн, англійської 748 млн, французької — 157 млн. За підсумками жовтня 2012 року українська Вікіпедія вперше подолала рубіж у 60 мільйонів переглянутих за місяць сторінок (62,2 мільйона) і за темпами зростання популярності стала першою в світі серед 30 найбільш відвідуваних Вікіпедій.