США і Росія визнані найбільшими постачальниками зброї в світі

США і Росія визнані найбільшими постачальниками зброї в світі

Стокгольмський інститут дослідження проблем миру (СІПРІ) підготував нову доповідь про торгівлю зброєю у світі. Найбільшими постачальниками в 2009-2013 рр. експерти інституту назвали США, Росію, Німеччину, Китай і Францію.

Їх частка у світовому обсязі експорту озброєнь склала 74%. На США і Росію припадає 56%.

"Росія підтримувала високий рівень експорту, незважаючи на кризу в своєму ВПК після закінчення "холодної війни". В 2009-2013 рр. РФ постачала озброєння в 52 країни. Найбільший обсяг припав на поставки літаків Індії в 2013 р.", — заявив старший науковий співробітник СІПРІ Саймон Веземан.

Головним імпортером озброєнь до Індії за звітний період автори доповіді визнали Росію, частка якої в загальному обсязі поставок досягала 75%. Слідом з великим відривом йдуть США (7%), які вперше опустилися на друге місце за даним показником.

"У своїх військових поставках до Південної Азії Китай, Росія і США керуються як економічними, так і політичними міркуваннями, — підкреслює Веземан. — Особливо Китай і США, які прагнуть використовувати експорт озброєнь для зміцнення свого впливу в регіоні".

Особливу увагу в доповіді приділяється істотному зростанню закупівель зброї країнами Перської затоки. Даний показник з 2008 по 2013 роки збільшився на 23%. Наприклад, Саудівська Аравія за даний період піднялася з 18-ї на п’ятий рядок у списку головних імпортерів зброї у світі.

На США припадає 45% загального обсягу поставок озброєнь до країн Перської затоки. Як зазначає СІПРІ, Вашингтон уклав ряд великих угод, покликаних підтримувати цей рівень і надалі. Так, в 2013 р уряд США вперше дозволив американським компаніям продавати в держави регіону крилаті ракети повітря-земля.

Нагадаймо, в червні 2013 року понад 60 країн підписали Міжнародний договір про торгівлю зброєю. Договір вводить правила продажу танків, БТР, артилерійських гармат великого калібру, бойових літаків, штурмових вертольотів, бойових кораблів, ракет і пускових ракетних установок, а також стрілецької зброї. Згідно з угодою, країни повинні повідомляти про продажі партій зброї, а також визначати, чи не буде вона використана з метою порушення прав людини.