У Брюсселі відкрився екстрений саміт ЄС: обирають першого президента співтовариства

У Брюсселі відкрився екстрений саміт ЄС, під час якого повинно бути назване ім’я першого президента співтовариства і призначено главу зовнішньополітичного відомства Європи

У Брюсселі відкрився екстрений саміт ЄС, під час якого повинно бути назване ім’я першого президента співтовариства і призначено главу зовнішньополітичного відомства Європи.

Думки представників 27 країн з приводу кандидатури на керівний пост розділилися, тому очікується, що обговорення цього питання затягнеться далеко за опівніч.

Раніше фаворитом вважався колишній прем’єр-міністр Британії Тоні Блер, проте Франція і Німеччина дали зрозуміти, що підтримають менш помітну фігуру — бельгійського прем’єра Германа ван Ромпея, передають Подробности.

Тоді як колишнього британського прем’єра багато хто називає харизматичним, прем’єра Бельгії в європейській політичній еліті вважають прагматиком.

Один з головних політичних успіхів Ван Ромпея припав на його перебування міністром економіки Бельгії. Тоді, завдяки обраній ним тактиці, зовнішній борг країни значно скоротився.

У списку можливих претендентів на президентський пост також значиться прем’єр-міністр Голландії Ян-Петер Балкененде, колишній президент Латвії Вайра Віке- Фрейберга і прем’єр-міністр Люксембурга Жан Клод Юнкер.

Разом з президентом ЄС в Брюсселі буде обрано главу загальноєвропейського МЗС, який, на думку багатьох, володітиме навіть більшими повноваженнями, ніж президент.

Тоді як обраний президент головуватиме на всіх засіданнях Євроради і гратиме ключову роль в ухваленні основних рішень, відповідальних за зовнішню політику Євросоюзу, отримає в своє розпорядження багатомільярдний бюджет, дипломатичне відомство, що складається з 5 тисяч осіб, а також крісло віце-президента Європейської комісії.

Як передбачають деякі експерти, вибірники постараються більш менш автоматично дотримати баланс між двома кандидатурами. Наприклад, один, швидше за все, буде представником великої європейської країни, а інший — маленької.

Крім того, вважають, що президентське крісло може дістатися політикові правоцентристського толку, а місце зовнішньополітичного відомства — лівоцентристові.

Реформа в структурі управління Євросоюзом передбачена Лісабонським договором, який набуває чинності з 1 грудня цього року.