Американці пропонують влаштувати в космосі "генеральне прибирання"

США пропонують іншим країнам провести спільне "генеральне прибирання" космічного сміття, попередньо розробивши необхідні для цього технології, передає ИТАР-ТАСС
Як заявив заступник помічника держсекретаря США з контролю над озброєннями, перевірці та дотриманню угод Френк Роуз, така робота ведеться під егідою Ради національної безпеки і Управління науки і технологій Білого дому
Виступаючи у вашингтонському відділенні Міжнародного інституту стратегічних досліджень, Роуз зазначив, що своїми апаратами на орбіті розпорядженні зараз більше 60 країн, а також численні комерційні компанії та наукові установи

США пропонують іншим країнам здійснити спільне "генеральне прибирання" космічного сміття, попередньо розробивши необхідні для цього технології., передає ИТАР-ТАСС.

Як заявив заступник помічника держсекретаря США з контролю над озброєннями, перевірці та дотриманню угод Френк Роуз, така робота ведеться під егідою Ради національної безпеки і Управління науки і технологій Білого дому.

Виступаючи у вашингтонському відділенні Міжнародного інституту стратегічних досліджень, Роуз зазначив, що своїми апаратами на орбіті розпорядженні зараз більш як 60 країн, а також численні комерційні компанії та наукові установи. В результаті навколоземний "космічний простір стає все більш переповненим", сказав американський дипломат.

За американськими даними, кількість космічного сміття значно збільшилася за останні п’ять років в результаті двох подій, що викликали великий міжнародний резонанс. У 2007 році Китай провів випробування протисупутникової зброї, знищивши на орбіті свій власний апарат, а в 2009 році сталося зіткнення російського супутника серії "Космос" з американським супутником "Іридіум". Уламки, що утворилися в результаті цих двох подій, становлять 36% всіх об’єктів на низькій навколоземній орбіті, за якими можна вести спостереження.

За словами американського чиновника, в даний час Пентагон "відстежує більш як 22 тис космічних об’єктів розміром понад 10 см, з яких близько 1,1 тис становлять діючі супутники". Крім того, є ще сотні тисяч об’єктів, які занадто малі, щоб за ними можна було вести спостереження, але досить небезпечні, щоб зашкодити супутникам або Міжнародній космічній станції.

Питання про те, як прибрати з космосу хоча б великі фрагменти, що станорвлять найбільшу небезпеку для супутників і МКС, вивчають не тільки США, а й інші країни. Не створено для цього і належних технологій, хоча деякі американські компанії вже замислюються про те, щоб зайнятися їхнім пошуком. Надходили і пропозиції з-за кордону.

За словами Роуза, швейцарські інженери запропонували використовувати для прибирання космічного сміття пристрій, який діє за принципом пилосмока.

Нагадаймо, космічний пилосмок, про який говорив Френк Роуз, це проект Національного космічного центру Швейцарії при Федеральній політехнічній школі Лозанни (EPFL), — він стартував торік.

В рамках цього проекту, названого CleanSpace One, планується розробити мініатюрний супутник, забезпечений іонними двигунами, спеціальною системою захвату і високоточною системою навігації, завдяки якій апарат зможе знаходити в космосі відповідні шматки сміття і виходити на їхні орбіти.

Багато фахівців вважають більш перспективним застосування для очищення космосу від сміття лазерних технологій, але в будь-якому випадку це справа більш далекого майбутнього.

Влітку 2011 року зі щоквартального звіту NASA стало відомо, що на орбіті Землі налічується більш як 16 тисяч об’єктів штучного походження. Близько шести тисяч із них належать Росії, що більше, ніж у всіх інших країн.